Vyhýbanie sa je tiež kompulzia | OCD

Autor: Tereza Szalaiová | 15.9.2019 o 17:52 | (upravené 15.9.2019 o 17:58) Karma článku: 2,64 | Prečítané:  1007x

Niekedy sa vyhýbanie určitým veciam môže zdať ako dobrý nápad. Stačí malá výhovorka a vy môžete robiť to, čo vám spôsobuje radosť. U obsedantov to však funguje celkom opačne.

Častokrát sa vyhýbame veciam, ktoré v našej hlave vyvolávajú nepríjemné myšlienky. Je pravda, že intruzívne myšlienky si nevyberajú čas a miesto a môžu prísť kedykoľvek, vtedy keď to najmenej čakáte, no predsa sú aktivity, ktoré sa bez obsesií nezaobídu. Sú to väčšinou činnosti alebo udalosti, ktoré sú pre vás dôležité, tešíte sa na ne, spôsobujú vám radosť. No presne to OCD neznesie. Neznesie pomyslenie, že by ste sa mali z niečoho radovať, pretože OCD je zákerná a netúži po ničom inom, len ovládnuť vašu myseľ a teda aj vás. A preto, vždy keď máte urobiť niečo, či už je to dôležité pre vašu budúcnosť, alebo len pre radosť, OCD zapne alarm a ide do pohotovosti. Presviedča vás, že ak to urobíte stane sa niečo zlé, nahovára vám, že aj tak to nevyjde, a ak nič z toho nezaberá, vytiahne svoju najväčšiu zbraň a to všetky tie myšlienky, ktoré sa vám protivia a vy na ne nechcete myslieť, no aj tak myslíte. Nakoniec, keď sa to už nedá zvládať, dovolíte týmto hlasom vo vašej hlave prevziať nad vami kontrolu a urobíte všetko len aby prestali. No a potom si poviete, že načo toto všetko podstupovať, keď vlastne môžete sedieť v bezpečí vášho domova a nič nerobiť, ako sa zožierať hlúpymi obsesiami.

Takto nejako vyzerá deň u obsedanta. Ja nie som výnimka. Už ani neviem koľkokrát som sa vyhla stretnutiu s priateľmi, lebo som sa bála svojich myšlienok. Niektoré dni vami vedia poriadne zamávať a je ťažké proti tomu bojovať. Ja som sa rozhodla vzoprieť svojim obsesiám a nepočúvať viac, čo mi hovoria, keď už vážne začali ovplyvňovať môj život, čo sa týka školy. Moje odkladanie „na neskôr“ viedlo k tomu, že som niektoré veci robila naozaj na poslednú chvíľu a keď to už ohrozovalo aj moje prijatie na vysokú školu, povedala som si, že takto to ďalej nepôjde a musím konať.

Naučila som sa, že vyhýbanie sa tomu z čoho máme strach k ničomu nevedie. Je potrebné cez ten strach prejsť a nie ho neustále obchádzať. Podobne je to aj s intruzívnymi myšlienkami. Kľúčom je každú jednu myšlienku detailne rozobrať, pomenovať ju a potom si sami uvedomíte, že to nad čím sa trápite vlastne nadáva žiadny zmysel. Vyhýbaním sa len vykonávate ďalšiu kompulziu, ktorá k ničomu nevedie a potvrdzujete, že vaše myšlienky majú pravdu.Keď sa však na ne pozriete z bližšia zistíte, že to tak vôbec nie je a len vás zavádzajú, aby vám zabránili v tom, na čom vám záleží. Nenechajte si pokaziť ani jednu minútu, deň či mesiac! Vaše obsesie nie sú skutočné, za to život okolo vás áno!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Núdzový stav sa predčasne skončí. Nezakážu už večerné behanie ani protesty

Vláda uvažuje, ako udržať zdravotníkov v práci aj bez núdzového stavu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Šmejdi oberajú podnikateľov o stovky eur. Štát nič nerobí

Falošné registre sú problémom už roky.

Stĺpček Petra Schutza

Ďalšia prietrž z mračien nad koalíciou je istá

Útok Smeru na Kolíkovú má svoje účinky.


Už ste čítali?