Hlavné príznaky obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD)

Autor: Tereza Szalaiová | 17.7.2019 o 9:18 | (upravené 19.7.2019 o 16:06) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  14965x

Obsedantno-kompulzívna porucha. OCD. Niektorí z vás sa už možno s týmto pojmom stretli, niektorí možno poznáte niekoho, kto touto poruchou trpí, no mnoho ľudí netuší, čo vlastne OCD znamená. O čo teda ide?

OCD, z angličtiny Obssesive-Compulsive Disorder, je mentálna porucha, charakteristická obsesiami (nechcené, vnútené myšlienky, ktoré sú často v rozpore s morálnymi hodnotami človeka) a kompulziami (nezmyselné opakovanie určitých činností v snahe zabrániť týmto myšlienkam). V praxi to znamená, že mozog nie je schopný spracovať negatívne myšlienky, ktoré bežný človek, jednoducho odignoruje, ale zaoberá sa nimi do takej miery, že ho doslova pohltia, určujú celý priebeh jeho dňa a majú kontrolu nad jeho životom. Samotná OCD má, ale väčšinou silné základy v minulosti a nevypukne zo dňa na deň. Ako teda zistíte, či práve vy alebo váš priateľ netrpí touto poruchou?

1. Neustále sa potrebuje uisťovať - otázky typu "Povedal/Urobil som to správne? Nevysvetlil/a si to zle? Budeš v poriadku?" sú u človeka s OCD bežné a ich opakovanie päťkrát za sebou ešte bežnejšie, aj keď ste mu už raz vysvetlili, že všetko je v poriadku. Ľudia s OCD sú totiž ovládaní pochybnosťou. Ak existuje, čo i len malá pochybnosť, už na ňu nemôžu prestať myslieť. A ak sú si aj na sto percent istí, stále sú tu intruzívne myšlienky, ktoré im hovoria pravý opak.

2. Všetko opakujú - ak ste si u svojho blízkeho všimli, že robí určité veci viackrát, zbystrite pozornosť. Myšlienky, ktoré ich totižto trápia, chcú zahnať tým, že zopakujú tú istú činnosť, pri ktorej im daná myšlienka vnikla do hlavy a dávajú si pozor, aby druhýkrát pri tejto činnosti, už na ňu nemysleli. Často im však pri opakovaní vniknú do hlavy ďalšie a ďalšie myšlienky a špirála sa zužuje.

3. Kontrolujú - u niektorých ľudí sa OCD prejavuje strachom z možnej katastrofy, ktorú by mohli zapríčiniť. Preto neustále kontrolujú zámky, dvere, vypínače, domáce spotrebiče, okná, zásuvky a mnoho iných vecí, často aj ľudí, aby mali istotu, že je všetko v poriadku. Každú chvíľu vyvolávajú svojim známym do práce alebo do školy, či sa im nič nestalo, aby získali istotu a zahnali tak úzkosť.

4. Sú uzavretí do seba - pokiaľ máte hlavu plnú myšlienok, je ťažké sa sústrediť na niečo iné. Preto ľudia s OCD zriedka vyhľadávajú spoločnosť a väčšinou sú zavretí vo svojej izbe a vyhýbajú sa akejkoľvek komunikácií. V takom prípade je vhodné s danou osobou postupovať pomaly, preukázať mu vašu podporu a záujem mu pomôcť.

5. Všetko musí mať svoje miesto - pri tomto prípade, ľudia s OCD často usporadúvajú a premiestňujú veci, tak aby zahnali intruzívne myšlienky. To môže znamenať, že oblečenie v skrini majú usporiadané podľa farby, knihy zoradené podľa abecedy alebo kvety na okne uložené podľa výšky. Akákoľvek odchýlka sa netoleruje a spôsobuje im úzkosť. Len ak je všetko tak "ako má byť", na chvíľu zaženú svoje myšlienky, ale to len dovtedy, kým neobjavia ďalšiu neusporiadanú vec.

Toto je päť základných faktorov, ktoré sú rozhodujúcimi pri diagnostikovaní OCD. Samozrejme existuje aj mnoho iných, často nebadateľných príznakov, ktoré je problém identifikovať. Pokiaľ ste u svojho známeho zaregistrovali niektorý z týchto prejavov, určite sa mu venujte a snažte sa mu pomôcť. Mnoho ľudí s mentálnou poruchou totiž svoje problémy radšej zamlčia, ako by sa mali zdôveriť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Núdzový stav sa predčasne skončí. Nezakážu už večerné behanie ani protesty

Vláda uvažuje, ako udržať zdravotníkov v práci aj bez núdzového stavu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Šmejdi oberajú podnikateľov o stovky eur. Štát nič nerobí

Falošné registre sú problémom už roky.

Stĺpček Petra Schutza

Ďalšia prietrž z mračien nad koalíciou je istá

Útok Smeru na Kolíkovú má svoje účinky.


Už ste čítali?